Čepování piva

Sem budu chodit, tady mají dobré pivo. To je základní emoce, která vede zákazníka do vašeho podniku. Proto je dobře načepované pivo základem úspěchu. Zákazníci jdou nejen uhasit žízeň a popovídat si, ale jdou si i pro zážitek. A když ho dostanou, rádi přijdou znovu. Každé pivo je příležitost jeho přání splnit.

Výčepním za 5 minut

Skvělým výčepním se za 5 minut nestane nikdo. Nicméně největším současným problémem restaurací je nedostatek personálu. Velmi často se stává, že gastronomií dosud nepolíbený nadšenec stane za pípou pár minut od nástupu do zaměstnání. Následujícím rychlokurzem se tedy pokusíme zabránit úvodní katastrofě.
  • Klasik

    Klasik

    Prostě klasika. Nejrozšířenější typ výčepního kohoutu. Je to jistota, která ale má své limity.

  • Pákový

    Pákový

    Dobře vypadá, hlavně s ním ale výčepní může doslova čarovat. Chce to trochu cviku, ale pak začne ten pravý koncert.

  • Klasik Pákový
    Klasik
    Pákový

    Hladinka

    Tohle je hladinka. U nás nejrozšířenější způsob čepování, a to na jeden zátah. Pivo tak má říz, pěna je hustá, tekutá a sametová. 

    Aby byla hladinka dokonalá, podmínkou je čepovat do opravdu čistého, mokrého a na teplotu piva vychlazeného džbánku. To ostatně platí pro jakýkoliv způsob podávání piva.

  • Klasik Pákový
    Klasik
    Pákový

    Čochtan

    Zejména ve Velké Británii užívaný styl čepování je u nás často nelichotivě označovaný jako čochtan. My mu říkáme Angličan. 

    Je typický téměř chybějící pěnou. Pokud je to záměr, není to chyba, a má právo na existenci i v našich končinách. 

    Ale je to pivo, které by se mělo vypít co nejrychleji, protože je „nahaté“, bez pěny rychle zvětrává a za chvíli se něj stane nechvalně známý „větrák“.

  • Klasik Pákový
    Klasik
    Pákový

    Šnyt

    Díky vysoké pěně je pivo déle čerstvé, po vysrážení pěny je pivo jemné a méně řízné. Pro „malé pivo v půllitru“ je typické ještě jedno využití – dáte si ho, když už nemáte žízeň, ale stále ještě máte chuť. Skvělá volba, po které nezřídka přichází ještě jeden dva šnyty…

  • Klasik Pákový
    Klasik
    Pákový

    Mlíko

    Méně obvyklý způsob čepování, u kterého je na první pohled jasné, podle čeho se jmenuje. Plná sklenice hutné, krásně krémové a pitelné pěny, která se postupně mění na pivo. Tento styl čepování je vhodný pro toho, kdo vyhledává menší říz a hořkost. Kdo si objedná mlíko, ví, že se pije ještě v konzistenci pěny. 

    Pozor, pít mlíko není ostuda ani pro velké kluky a holky!

  • Klasik Pákový
    Klasik
    Pákový

    Řezané

    Chce to maličko znalostí a trochu více praxe, ale načepovat takové krásné řezané pivo není nemožné. Pít takto servírovaný nápoj je zážitek opravdu pro všechny smysly nejen pro chuť, čich a zrak, ale odlišnou konzistenci piv ucítíte i po „hmatu“ v ústech. A jedno je jisté – když si toto pivo objednáte, chtějí ho pak všichni kolem.

Tipy a triky

Biogon, kysličník, dusík nebo kompresor?

Co je lepší pro tlačení piva ven ze sudu?  Jak kdy, jak kde.

Jestliže čepujete tam, kde je denní výtoč několik sudů, je možné použít kompresor. Dbej především na to, aby byl čistý, odkalený, ideálně bezolejový a měl i filtry s uhlíkovým pohlcovačem pachů. Samozřejmě by měl stát na místě, kde je čisto. Další alternativa je biogon, což je směs dusíku a  CO2. Jedná se o nejrozšířenější způsob tlačení piva v gastro provozovnách. Pozor, biogon se dá míchat v různých poměrech, takže se při koupi ptejte, který poměr je pro vás nejlepší alternativou.

Pro několikadenní domácí čepování piva doporučujeme CO2. Nezvedejte moc tlak, spíše mějte na tlakoměrech nižší hodnoty do 2 barů, ať pivo nepřesytíte. Poslední možností je dusík, ale to není vhodný tlačný plyn pro klasický český ležák.

Konec sudu, pivo nemá říz.

Pivo, které opouští pivovar, má optimální říz. Ve chvíli, kdy je naraženo, se bude měnit poměr CO2 v pivu podle toho, čím pivo tlačíme ze sudu do sklenice. Ideální je co nejkratší doba jeho naražení. V případě, kdy čepujete pivo déle než jeden den, doporučujeme směs CO2 a dusíku, kterému se říká biogon. Tato směs je pro tlačení piva vhodnější než tlačení piva vzduchem, které doporučujeme jen v případech, kdy je sud vyčepován ve stejný den, kdy je naražen. I přes veškerou snahu jsou poslední piva v sudu při delším čepováním mdlá, unavená, protože bublinky mají snahu z piva stále utíkat. Takové pivo obsluha zákazníkovi již nečepuje.

Čepování na xkrát?

Styl, kterým výčepní čepuje pivo, dokáže ovlivnit jeho říz a tím i chuť. Proto se může stát, že to stejné pivo bude chutnat jinak ve chvíli, kdy je čepované na jeden zátah, nebo naopak naněkolikrát. Ten, kdo žádá pivo načepované navícekrát, by měl vědět, že takové pivo bude mít menší říz a určitě i vyšší teplotu, protože na něj „pivo bude čekat“. Pěna nebude smetanová a lahodná, ale suchá a až nepříjemně trpká.

Pro všechny styly musí být společné, že výčepní pivo čepuje do perfektně umytého a mokrého skla.

Pivo neteče?

  • Je naražený plný sud?
  • Je správně naražená narážecí hlava?
  • Je otevřený kompenzátor na výčepním kohoutu?
  • Je puštěný tlak na lahvi s tlačným plynem?
  • Je v lahvi tlačný plyn?
  • Není zavřený pojistný uzávěr na regulátoru plynu? (Taková ta červená páčka…)
  • Není po čištění narážecí hlavy obráceně pojistné „torpédo“? Vkládá se dovnitř kulatou stranou dolů – jako torpédo při útoku.
  • Není zamrzlé chlazení? Pakliže proplachujete poctivě vodou, může se to stát.

Pokud je vše výše uvedené v pořádku a stále to neteče, zkuste narazit nový sud a volejte svého obchodníka.

Pivo je teplé?

  • Je zapnuté chlazení?
  • Je chlazení v zásuvce? Stává se po luxování, že není…
  • Je nastavený termostat? 
  • Je funkční termostat? Chlazení chladí, čeřidlo se točí, okolo „šneků“ v chlazení je led... Jestliže ne, termostat je nefunkční.

Všechno je zapnuté a správně nastavené, přesto je pivo teplé, zavolejte technika nebo obchodníka pivovaru.

Pivo moc pění?

  • Zkontrolujte, zda pod narážecí hlavou není nečistota nebo kousek plastu z víčka od sudu. Zkontrolujte, zda není poškozené pivní vedení a nepřisává se vzduch.
  • Jaký je tlak na manometru u tlačného plynu? Upravte ho na doporučené hodnoty. Obecně funguje dobře tlak 2,3 baru. Další způsob je ten, že začínáte na 1,8 barech a potom, pokud bude pivo pěnit, postupně přidávejte.

Nedrží pěna ve sklenici?

  • Základním předpokladem je perfektně čistá sklenice!  Ve špinavé sklenici pěna nikdy držet nebude. Na mytí pivního skla je nutné používat patřičné čistící prostředky.   Běžný prostředek udělá pěknou pěnu na vodě, ale pivní pěna půjde „k zemi“. 
  • Sklenice musí být dostatečně vypláchnutá studenou vodou ve spulboji.

Pivo je kalné, má špatnou chuť či vůni?

  • Kalné pivo může být přemrzlé. Zkontrolujte teplotu sudu, pakliže je extrémně studený, jedná se o chladový zákal. Nechte sudy nějaký čas v teple, zákal zmizí. Sudy skladujte ve správné teplotě (co nejblíže teplotě 7-10 stupňů).
  • Pivní vedení je nutné propláchnout na konci každého dne a nechat „na vodě“ každou noc.
  • Necháváte vedení sanitovat technikem důkladně alespoň 1x za 14 dnů?
  • Máš party pípu? Odraž pivo a vyzkoušej ho takto. Jestliže pivo teče bez zákalu, je problém v pivním vedení. Volej sanitačního technika!

Nepodařilo se vyřešit problém? Volejte svého obchodníka.

Čepujete pivo Bernard a chcete se dozvědět více?

Nabízíme školení personálu našim týmem obchodních sládků. Kontaktujte svého obchodního reprezentanta, školení pro vás zajistí.


Omlouváme se, ale tyto webové stránky nejsou optimalizovány pro tento prohlížeč. Použijte prosím aktuální verzi prohlížeče Google Chrome, Firefox, Microsoft Edge, popř. Safari.